Dáme Vám tip a návod!
Nač byste rozhodně neměli zapomenout při pořizování a instalaci stáčecího zařízení.
Ve videu, které najdete níže, jsme instalovali chladící výčepní zařízení v nově otevřené vinotéce. Po instalaci vinotéka disponuje 24 výčepními kohouty, kde lze stáčet jak tiché, tak perlivé víno. Na toto množství kohoutů jsou třeba dvě chladící jednotky s dochlazováním, čímž vznikly dva chladící okruhy, které perfektně chladí všech 24 druhů vín, a to jak ze sudů, tak z bag in boxů. Přestože šlo o náročnou montáž, jelikož sklad vinotéky se nachází v suterénu budovy, výsledek stojí za to.
A teď pár tipů:
1. Jakou vybrat výčepní techniku?
Námi osvědčený výčepní systém na víno nejlépe funguje s produkty společnosti Lindr, která disponuje vším, co k sestavení výčepního zařízení potřebujete. Pokud si nebudete jisti, zda je produkt pro Vás vhodný, určitě se nejdříve poraďte a projděte si recenze.
2. Jak správně instalovat výčepní techniku?
Instalace výčepní techniky je poměrně lehká záležitost, pokud se chystáte instalovat výčepní zařízení s maximálním počtem 8 výčepních kohoutů. Pokud však máte v úmyslu instalovat více než 8 výčepních kohoutů a ještě k tomu např. s dochlazováním, doporučujeme přenechat instalaci odborníkovi, který zná veškerá úskalí montáže.
Montáž výčepního zařízení s chlazením
- Nejprve si ve skladu dobře změřte a nadefinujte umístění bag in boxů a kegů tak, aby mezi nimi byl také prostor pro manipulaci.
- Následně přivrtejte na zeď držáky vedení vína od kegů či bag in boxů k chlazení.
- Připojíme potravinářskou hadici na straně chlazení s označení "IN" a poznamenáme si, do které spojky a s jakou barvou jsme hadici zapojili. Druhou stranu napojíme buď do Flojet pump (Bag in box) či naražeče (Keg) a označíme, o jakou barvu jde.
- Po zapojení, z jedné strany do chlazení a z druhé strany do naražeče, hadice zabalíme do izolační hmoty.
- Poté napojíme rozvod vzduchu k Bag in boxům či kegům.
Takto by mělo vypadat skladovací místo po prvních 5. bodech montáže.
- Následně napojíme další potravinářské hadice na straně chlazení s označením "OUT" a poznamenáme si na konci hadic, o které barvy jde.
Druhou stranu napojíme na výčepní kohout. U kohoutu si označeníme, o jakou barvu hadice jde, kterou zapojujeme do kohoutu, na což si musíme dát pozor, abychom věděli, že kohout s označením červené hadice, bude téct z naražeče označeného červeně.
- Mezi hadičky umístníme dochlazovací potravinářské hadice, které neustále cirkulují vodu z chlazení a zpět do chlazení, a ochlazují také víno, jež vede přiloženými hadičkami až ke kohoutům.
- Po spojení všech hadiček narazíme bag in boxy či kegy, a vyzkoušíme, zda nám víno správně teče.
- Pokud víno nikde neprotéká a teče z kohoutů, jak má, tak hadičky od chlazení ke kohoutům zabalíme do izolace. Po izolaci hadiček také na pevno usadíme výčepní kohouty.
Takto by mělo vypadat výčepní zařízení v bodech 6. - 9.
3. Jak se správně o výčepní zařízení starat?
Výčepní zařízení na víno potřebuje pravidelnou péči, aby sloužilo, co nejdéle.
- Ideální je provádět větší sanitaci zařízení 1x za 3měsíce, tj. vyčištění vedení vína nejprve sanitací, poté sterilizací a na závěr vodou.
- Čištění výčepních kohoutů by se mělo provádět každý den po zavření provozovny. Viz. obrázek níže.